Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn při měsíčním okraji

Uznání a copyright: Tom Martinez (Astronomical Society of Kansas City)

Ve středu 20. února večer se zdálo, že oblohou plující první čtvrt Měsíce přejela přes jasnou planetu Saturn, což bylo vidět z většiny Severní Ameriky. Na této ostré posloupnosti teleskopických digitálních snímků z hvězdárny Powell Observatory nedaleko města Louisburg, Kansas, USA je vidět, jak se Saturn v průběhu asi 2 minut vynořuje zpoza jasného měsíčního okraje. Prstenčitá planeta se vynořuje nad tmavým, hladkým měsíčním Mořem nepokojů (Mare Crisium). Tento měsíční zákryt byl široce očekáván, též proto, že jak prstenčitá planeta, tak jasný Měsíc představují okázalou nebeskou podívanou. Nyní přijdou na řadu evropští pozorovatelé, když v časných ranních hodinách v sobotu 23. února Měsíc zakryje největší planetu Sluneční soustavy Jupiter.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »