Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn při měsíčním okraji

Uznání a copyright: Tom Martinez (Astronomical Society of Kansas City)

Ve středu 20. února večer se zdálo, že oblohou plující první čtvrt Měsíce přejela přes jasnou planetu Saturn, což bylo vidět z většiny Severní Ameriky. Na této ostré posloupnosti teleskopických digitálních snímků z hvězdárny Powell Observatory nedaleko města Louisburg, Kansas, USA je vidět, jak se Saturn v průběhu asi 2 minut vynořuje zpoza jasného měsíčního okraje. Prstenčitá planeta se vynořuje nad tmavým, hladkým měsíčním Mořem nepokojů (Mare Crisium). Tento měsíční zákryt byl široce očekáván, též proto, že jak prstenčitá planeta, tak jasný Měsíc představují okázalou nebeskou podívanou. Nyní přijdou na řadu evropští pozorovatelé, když v časných ranních hodinách v sobotu 23. února Měsíc zakryje největší planetu Sluneční soustavy Jupiter.

Štítky: Měsíc, Saturn, Zákryt


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »